• Lata doświadczeń w biznesie
  • kontakt@mosnt.pl

Jaki śpiwór wybrać?

Jaki śpiwór wybrać?

Wybór śpiworów na rynku jest wręcz przeogromny. Człowiek, który wchodzi do sklepu po śpiwór nie może się w nim odnaleźć. Wbrew pozorom kupno właściwego śpiwora to nie jest łatwa sprawa. Prawie wszystkie śpiwory skonstruowane są, po to, aby dobrze sprawdziły się w konkretnych warunkach. Bardzo istotny jest tutaj materiał, wypełnienie w środku oraz krój śpiwora. Jeśli chodzi o wybór śpiwora to trudno o uniwersalne rozwiązanie, jest to przedmiot, który, aby dobrze spełniał swoją funkcję i był funkcjonalny musi być zakupiony, przez osobę, która wie, czego chce.

      Śpiwór puchowy

Jeśli zdecydujemy się na kupno puchowego śpiwora musimy liczyć się z tym, że nie należy on do tanich, a samo wybranie odpowiedniego modelu prawdopodobnie dość długo potrwa. Aby dokonać właściwego wyboru należy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów, z którymi warto się wcześniej zapoznać. Są to między innymi:

1.    Waga puchu – zazwyczaj jest ona opisana tuz obok nazwy puchu. Im mniejsza jest waga puchu tym puch jest lżejszy. 1300 to chyba jedna z najcięższych wag puchu w śpiworze, natomiast letnie śpiwory przeważnie mieszczą się w normie 200-300.

2.    Rodzaj puchu – zwykle spotykamy się z dwoma rodzajami puchu, są to puch kaczy lub gęsi. W przypadku, gdy chcemy, aby nasz śpiwór był cieplejszy, a niekoniecznie cięższy doskonałym rozwiązaniem będzie kupno śpiwora wykonanego z puchu gęsi.

3.    Stosunek puchu do pierza – bardzo często razem z puchem stosuje się też pierzę, trudno o znalezienie śpiwora wypełnionego samym puchem, jednak im więcej tego puchu jest w śpiworze, tym cieplejszy on będzie. 

4.    Współczynnik CUI – jest to współczynnik, który odpowiada za izolację. Im jest on wyższy tym izolacja jest lepsza. Warto zakupić śpiwór, który ma chociaż minimum CUI 600, a w przypadku, gdy naprawdę wybieramy się na jakąś ekstremalną podróż są dostępne do kupna śpiwory o współczynniku nawet do 850 CUI.

Puchowy śpiwór to doskonałe wyposażenie do podróży w warunkach ekstremalnych oraz w zimę, ponieważ jest on bardzo ciepły.Nie ma sensu jednak kupować puchowego śpiwora,  jeśli wybieramy się np. tylko nad morze na wakacje.

Podsumowując dokonując wyboru śpiwora, pod którym planujemy spać wyruszając na górskie wędrówki, powinniśmy wziąć pod uwagę takie aspekty,jak: waga puchu, rodzaj puchu, stosunek puchu do pierza oraz współczynnik CUI. Góry to miejsce, w którym zwykle jest o wiele zimniej niż gdzie indziej, a w nocy najłatwiej się wyziębić. Dobrze dobrany śpiwór to nie tylko zadbanie o wygodny, ale i ciepły nocleg.

 

 

Udostępnij:

Polecamy

pensjonaty Karpacz - Leśny Dwór

Kategorie

Zobacz