• Lata doświadczeń w biznesie
  • kontakt@mosnt.pl

Który plecak turystyczny kupić?

Który plecak turystyczny kupić?

Planujesz dłuższą podróż? Chcesz wędrować po górach? Koniecznie musisz zaopatrzyć się w dobry i pojemny plecak. Tylko co tak naprawdę oznacza dobry plecak? Ano jest to plecak, który zrobiony jest z wytrzymałego materiału i posiada mocny system nośny. Poniżej znajdziesz krótki poradnik na temat rodzajów plecaków oraz ich konstrukcji, który na pewno dobrze jest przeczytać zanim zdecydujesz się na kupno plecaka turystycznego.

Rodzaje plecaków – plecaki możemy podzielić na kilka rodzajów, w zależności od ich pojemności, plecaki dzielimy na:

1.    Specjalistyczne (doskonałym przykładem tego rodzaju plecaka, jest tzw. Hydrobag, który jest tak skonstruowany, że umożliwia on picie napoju, mając plecak na plecach poprzez specjalną rurkę, która jest ulokowana w bidonie, który jest w plecaku),

2.    Transportowe (zwykłe są to plecaki o pojemności od 50 do 120 litrów),

3.    Trekkingowe (zwane także turystycznymi, ich pojemność wynosi nawet do 90 litrów),

4.    Skitourowe (czyli takie, które umożliwiają przytroczenie specjalistycznego sprzętu).

Gdy już zapoznasz się z rodzajami plecaków warto poznać budowę plecaka. Każdy plecak jest skonstruowany z komór, natomiast ich liczba jest zależna od pojemności, wielkości oraz rodzaju. Dużą popularnością cieszą się plecaki z dwoma komorami, ich pojemność zwykle mieści się powyżej 55 lutrów. Tego rodzaju plecaki są bardzo komfortowe w użytkowaniu, ponieważ, jeśli chcesz sięgnąć do najbardziej potrzebnych Ci rzeczy, które znajdują się zwykle na samym dnie plecaka, wystarczy odpiąć zamek, który dzieli komorę dolną i górną, a następnie poluzować sznurek ze stoperem. Wielokomorowy plecak to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz wybrać się na dłuższą wyprawę w góry, ponieważ będziesz mógł wtedy spokojnie zabrać ze sobą na wyprawę śpiwór oraz namiot i co najważniejsze – nie będziesz zmuszony do codziennego rozpakowywania i przepakowywania górnej komory, ponieważ w zupełności wystarczy, jak odepniesz dolną.

Plecak składa się także z komina i z klapy. Komin jest to górna część górnej komory w plecaku. Natomiast zadaniem klapy jest ochrona plecaka przed przedostaniem się do niego wody, dlatego powinna być odpinana na zamek od strony pleców i oprócz tego powinna być także wodoszczelna. Dobrze jest, gdy plecak jest wyposażony w dużą ilość kieszeni, ponieważ zwiększają one pojemność plecaka, czasami nawet o 20 litrów, ale oprócz tego ułatwiają szybko dostęp do najbardziej potrzebnego nam akurat ekwipunku. W dużych plecakach spotykamy się zwykle z kieszeniami skrzydłowymi oraz bocznymi, które są ściągane paskami.

 

 

Udostępnij:

Polecamy

pensjonaty Karpacz - Leśny Dwór

Kategorie

Zobacz