• Lata doświadczeń w biznesie
  • kontakt@mosnt.pl

Jak wybrać odpowiednie buty narciarskie?

Jak wybrać odpowiednie buty narciarskie?

Wbrew pozorom okazuje się, że często wybór butów narciarskich bywa nawet ważniejszy od wyboru samych nart. Niewłaściwie dobrane buty narciarskie to jeden z największych problemów i zmowa niemal wszystkich narciarzy.

      Dlaczego wybór i dopasowanie butów jest narciarskich jest aż tak istotne? Ponieważ to właśnie buty narciarskie stanowią indywidualne wyposażenie narciarza, w które musi on się koniecznie zaopatrzyć. Jaki jest ku temu powód? Otóż powody są dwa.

1.    Obecnie konstruowane buty prawie zawsze są zaopatrzone w termoplastyczny botek, który, gdy jest używany prędzej czy później ale dopasowuje się do stopy. W związku z tym, należy się zastanowić nad tym, co będzie działo się w wypożyczalni. Ogromny chaos wśród butów, przeróżne kształty, stopy oraz ciężar wypożyczających, które na te botki oddziaływują i je deformują. Dlatego też jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że wypożyczony but nie będzie nam pasował, nawet w przypadku, gdy okaże się całkiem nowy, ponieważ nie zdąży on w tak krótkim czasie odpowiednio dopasować się do naszej stopy.

2.    Drugim, istotnym powodem jest powód czysto higieniczny. Niezależnie od tego jak dobrze i starannie dane wypożyczalnie dbają o buty, które wypożyczają zawsze zostaje pewien niesmak, że używamy ich po kimś, kogo poziomu higieny nie znamy i nie możemy zidentyfikować.

Czym się więc kierować przy wyborze butów narciarskich? Na pewno poziomem naszego zaawansowania w uprawianiu tego konkretnego sportu. Dla początkujących amatorów poleca się buty zdecydowanie ultra wygodne i miękkie. Gdy narty to jest nasz sposób na pokonanie zmęczenia, a oprócz tego lubimy jeździć przy dużej prędkości i czuć wiatr we włosach to zdecydowanie potrzebne nam będzie uzyskanie kontroli nad nartami. Jeśli uwielbiamy pojeździć sobie ostro ok. 2-3 godziny dziennie to wtedy jesteśmy zobowiązani zaopatrzyć się w buty sztywne, o sportowym profilu.

Dla tych odrobinę bardziej zaawansowanych zaleca się buty o stosunkowo dużej sztywności. Natomiast dla narciarzy profesjonalistów poleca się narty bardzo sztywne, ale przede wszystkim bardzo wygodne i idealne dopasowane. Wiążę się to oczywiście z większym wydatkiem, ale pieniądze nie powinny mieć dużego znaczenia, jeśli pomyślimy o kontuzjach, które unikniemy oraz komforcie jazdy, który nas czeka.

Podsumowując - gdy dokonujemy wyboru, które buty narciarskie chcemy kupić powinniśmy dobrze zastanowić się nad tym, jak często chcemy jeździć na nartach oraz gdzie. Oprócz tego warto dowiedzieć się co nieco na temat budowy takiego buty i wybrać ten, który będzie dla nas najlepszy.

 

 

Udostępnij:

Polecamy

pensjonaty Karpacz - Leśny Dwór

Kategorie

Zobacz