• Lata doświadczeń w biznesie
  • kontakt@mosnt.pl

Sprzęt wspinaczkowy – jaki wybrać?

Sprzęt wspinaczkowy – jaki wybrać?

Największym plusem sportu, jakim jest wspinaczka jest fakt, że nie wymaga on dużych nakładów finansowych. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, co powinieneś kupić najpierw oraz ile mniej więcej będzie cię to wszystko kosztować.

Gdy zacząłeś swoją przygodę ze ścianką wspinaczkową i czujesz, że to jest coś dla Ciebie przede wszystkim powinieneś się zaopatrzyć w dobre buty do wspinaczki. W sklepie jest do wyboru bardzo dużo różnych modeli dla początkujących amatorów wspinaczki. Takie buty zwykle mieszczą się w cenie ok. 250 złotych.

Aby zwiększyć komfort wspinaczki warto zaopatrzyć się także w woreczek na magnezję, (czyli w taki proszek, którego zadaniem jest wchłanianie potu, dzięki czemu skutecznie pomaga on trzymać się na chwytach wspinaczkowych). Koszt takiego woreczka to zwykle 50 złotych. Dobre buty oraz woreczek z magnezją to wystarczający ekwipunek do wspinania się po ściance, jeśli jednak planujesz zacząć wspinać się po prawdziwych skałkach to koniecznie musisz nabyć trochę więcej rzeczy. 

Pierwsza rzecz, która będzie dla Ci niezbędna to uprząż wspinaczkowa. Cena za taka uprząż wacha się pomiędzy 150, a 250 złotych. Wraz z uprzężom dobrze jest zaopatrzyć się także od razu w Karabinek HMS (cena to ok. 40 złotych) oraz w przyrząd asekuracyjno-zjazdowy (koszt w przybliżeniu wynosi od 50 do 150zł). Posiadając wyżej wymieniony ekwipunek będziesz mógł już całkiem dużo zdziałać. Spokojnie będziesz mógł wspinać się wspólnie ze znajomymi, jeśli tylko oni także mają ze sobą odpowiedni sprzęt.

Jeśli jednak chcesz się wspinać jeszcze lepiej, czyli na tzw. Wędkę musisz kupić linę wspinaczkową. Przeciętna długość takiej linki wynosi ok. 60 metrów, jeśli jednak planujesz wyjechać za granice na długie drogi to warto pomyśleć nad kupnem linki o długości 70 metrów. Koszt takiej liny mieści się w zakresie 500-600 złotych. Gdy nabędziemy już linę dobrze jest dokupić do niej płachtę na linę, która zwykle kosztuje ok. 80 złotych. Gdy jednak chcemy zaoszczędzić to zamiast płachty możemy nabyć o wiele tańszą torbę z IKEI, której cena wynosi niecałe 2 złote.

Aby założyć wędkę prawdopodobnie będziesz zmuszony zjechać na linie, a co za tym idzie będziesz potrzebował dodatkowo HMS, 2 prusiki (po 3 metry każda, grubość 5 milimetrów), 2 pętle taśmy (o długości 80 i 120 centymetrów).

Warto także zaopatrzyć się w odpowiedni kaska wspinaczkowy, ponieważ od niego zależy nasze bezpieczeństwo. Koszt takiego kasku zwykle mieści się w ok. 200zł wzwyż.

 

Udostępnij:

Polecamy

pensjonaty Karpacz - Leśny Dwór

Kategorie

Zobacz