• Lata doświadczeń w biznesie
  • kontakt@mosnt.pl

Bezludne szlaki – góry latem

Bezludne szlaki – góry latem

Wbrew pozorom, mimo iż wydaje się to niemożliwe to jednak jest szansa na dotarcie do Morskiego Oka, na Rysy czy też Kasprowy Wierch w Tatrach bez przebijania się przez wielki tłok. Jedyne co należy zrobić to przyjrzeć się lepiej mapie i chwilę się zastanowić. W sąsiednich pasmach – w Gorcach i Pieninach jest wiele naprawdę pustych szlaków, którymi możemy przedostać się do Tatr.

Bez tłoku na Kasprowy Wierch

Aby ominąć kilometrowe kolejki do wagonika, który kursuje na Kasprowy Wierch wystarczy po prostu wejść na niego pieszo. Jest to jedna z najrzadziej uczęszczanych tras w Tatrach, ponieważ niemal wszyscy turyści wolą przejechać się kolejką linową niż wejść na szczyt pieszo. W ten sam sposób można zdobyć same Rysy, zamiast stać godzinami w kolejce pod szczytem. Jeśli chcemy iść łagodniejszym podejściem wystarczy wyjść od strony Słowacji. Jest tam o wiele mniej ludzi i łatwiej się na nie wspiąć. Natomiast jeśli planujemy zobaczyć Morskie Oko, a nie chcemy iść dziewięć kilometrów w tłumie ludzi po asfaltowej drodze, najpierw wyruszmy do Doliny Pięciu Stawów Polskich, a następnie z Doliny zejdźmy bezpośrednio nad Morskie Oko. Natomiast, gdy chcemy całkowicie ominąć tłok przy Giewoncie, Kasprowym Wierchu oraz Morskim Oku to warto wybrać się w Tatry Zachodnie, na Starorobociański czy Grzesia – to miejsca, których na pewno zaznamy trochę spokoju i dobrze wypoczniemy.

Jednak rzeczywiście puste szlaki odnajdziemy ok. 30 kilmetrów od Zakopanego – w Gorcach. Co prawda nie są one aż tak efektowne jak Tatry, ale największym ich atutem jest fakt, że nie musimy przepychać się łokciami, tak jak  w rejonie Doliny Chochołowskiej czy Morskiego Oka. Oprócz tego noclegi w tych rejonach są o wiele tańsze. Gorce należą do Beskidu Wysokiego, a ich pasmo liczy aż 23 kilometry długości, rozciągają się on od przełęczy Sieniawskiej aż po przełom Dunajca. Jest to pasmo pełne lesistych stoków oraz łagodnych wzniesień. Najwyższy szczyt ma 1310 metrów n.p.m. i jest to Turbacz. Warto odwiedzić Gorczański Park Narodowy, ponieważ obejmuje on główne pasmo z Turbaczem i doliny, takie jak: Łopuszanki, Potok Olszowy oraz Turbaczyk. Ciekawostką jest, że w granicach parku pozostały szczątki pierwotnej Puszczy Karpackiej. Poza tym przemierzając gorczańskie szlaki jest możliwość podziwiania malowniczego Zalewu Czorsztyńskiego. Na samym szczycie Turbacza jest umiejscowione schronisko w którym jest 120 miejsc noclegowych, natomiast w okolicy schroniska jest możliwość biwakowania.

 

 

Udostępnij:

Polecamy

pensjonaty Karpacz - Leśny Dwór

Kategorie

Zobacz